Hyvaa huomenta

 Hyvää huomenta! Hyvää päivää! – Jó reggelt! Jó napot! Így köszöntötte a héten a Székesfehérvári Széna Téri Általános Iskola tanárait és diákjait az Iskolarádióban és számos rendezvényen a Finn Hét - Suomen Juhlaviiko- alkalmából a Sajnovics szakkörösök nevében Horváthné Kocsis Szilvia tanárnő, a szakkör vezetője. Harmadik alkalommal került sor iskolánkban a finn – magyar barátság, nyelvrokonság eme ünnepélyes rendezvénysorozatára, ezúttal 2014. február 24. és 28., azaz a finn kultúra napja, a Kalevala megjelenésének évfordulója között. Változatos, nem mindennapi programok várták iskolánk diákjait. Az ünnepi hét rendezvényeit a Tanulás – Művelődés – Sport Alapítvány, a Székesfehérvári Széna Téri Általános Iskola intézménye és felső tagozatának közössége, valamint a szabadbattyáni Família Pékség is támogatta.
A finn ünnepi hét első programja február 24-én reggel 8 órakor dr. Nagy Rezső tanár úr, csillagász és fordító nagy sikerű vetített képes előadása volt Sajnovics Jánosról - szakkörünk névadójáról -, a csillagászról és nyelvészről. A tudós jezsuita szerzetes volt az, aki a sarkkörön járva, Vardö szigetén felfedezte és feldolgozta a magyar és a lapp (számi) nyelv rokonságát, már a XVIII. században nemzetközi rangot adva munkásságával a finnugor rokonítás gondolatának. Öt osztály vett részt az étteremben az érdekes, kultúrtörténeti jellegű előadáson. A tanár úr egyébként már nem ismeretlen vendég iskolánkban, ugyanis második alkalommal fogadta el meghívásunkat.
Ugyanezen a napon, hétfőn került sor a „Finnország a Széna Téren" c. kiállítás ünnepélyes megnyitójára. A kiállítás anyagát iskolánk Sajnovics szakkörösei állították össze, témája pedig igen széles körű: mini nyelvleckék, finn-magyar szótár, csodálatos, eredeti felvételek Finnország természeti szépségeiről, városairól, a mai Finnország hétköznapjai és kultúrája, ipara, sportélete .. . . Aki figyelmesen végignézi a kiállítást, bizonyára hibátlanul ki tudja tölteni az ott elhelyezett TOTÓ-t is az ezer tó országáról.
A megnyitón ízelítőt kaphattunk a finn nemzeti eposz csodálatos világából is. A Sajnovics szakkör azon tagjai, akik a Határtalanul pályázatban is részt vesznek, részleteket adtak elő a Kalevalából. Ezzel a műsorral erdélyi útjukon is szerepelni fognak.
A megnyitón kihirdettük Az ezer tó országa plakátverseny eredményeit is. A zsűri Bánkuti Gábor tanár bácsi és Horváthné Kocsis Szilvia, a Sajnovics szakkör vezetője voltak.
I. helyezett lett Jakab Georgina, Dezső Ivett és Faragó Lilla 5.c osztályos tanulók plakátja.
II. helyezést kapott Kovács Dorka 5.c osztályos tanuló.
III. díjasunk Gróf Attila és Tóth Kristóf a 5. a osztályból.
Különdíjat kapott Huszár Nikolett 7.b osztályos tanuló, német nyelvű plakátjáért.
2014. február 25-én, kedden „Felsőre hangoló"-val várták iskolánk negyedikeseit a Sajnovics szakkörösök. A vendégek betekintést kaptak a felsősök munkájába, vetített képes előadások keretében, és úgy gondoljuk, igen jól érezték magukat.
Strommer Adrienn 7 a osztályos, majd Dezső Cintia 8.c osztályos tanulók Finnországot mutatták be, igen sok oldalról megközelítve a témát, nagyon színvonalasan.
Szabó Bence a 8.c-ből a finnországi iskolákról, a diákéletről tartott érdekes beszámolót.
Végül Szemeti Márk 5.c osztályos szakkörös révén betekintést nyerhettünk a finn gasztronómia remekeibe. Márk meglepetésként finn édes süteményt, pikkupullatot sütött nekünk. Mindenkinek
bőven jutott a finom falatokból! A receptet kitettük a kiállításra, bárki kipróbálhatja! Herkullista! Fenséges!
Iskolánk felsős kórusának tagjai Vargáné Szabó Zsuzsa tanárnő vezetésével két alkalommal is öröméneklésre várták a héten az érdeklődőket a könyvtárba. Vidám finn népdalokat hallhattunk és tanulhattunk, baráti környezetben, felszabadultan énekelhettük a finn népköltészet különleges remekeit.
„Terjed a dal, teljesedik,
Ének közben édesedik.
A száj arról szívesen szól,
Mi a szívben megszülemlik."
(„Dal az énekmondásról"; finn népdal, fordította Képes Géza)
Ez a szép gondolat volt a mottója a Kalevala napja, a finn kultúra ünnepe alkalmából (február 28.) tartott versünnepünknek, melyet néhány nappal korábban, február 25-én, kedden rendeztünk meg. „A Vízimadár Népei" elnevezésű, hagyományos finnugor szavalóversenyünket ezúttal a finn irodalomnak szenteltük. Huszonnyolc tanuló vett részt a versünnepen, mindannyian lelkiismeretesen, eredményesen készültek föl a megmérettetésre. Az ünnepélyes bevezetőben ismét a Sajnovics szakkör Határtalanul csoportja szerepelt, majd Román Károly tanár úr, irodalomtörténész, városunk díszpolgára és számos kötet szerkesztője köszöntötte a résztvevőket a zsűri részéről. Érdekfeszítő kiselőadásban méltatta a tanár úr a finn irodalmat, személyes élményekkel fűszerezve irodalomtörténeti jellegű előadását. Iskolánkat Tuzáné Bartók Mária drámapedagógus képviselte a zsűriben.
Nagy örömünkre szolgál, hogy tanulóink bebizonyították: szeretik a költészetet, van idejük és energiájuk a felkészülésre, és sikeresen megbirkóztak a csöppet sem könnyű finn irodalom, a nép- és műköltészet remekeinek tolmácsolásával. Köszönet illeti felkészítő tanáraikat is.

A zsűri teljes egyetértésben hozta meg döntését. A következő eredmények születtek:

5 – 6. osztályosok:
I. díj: Csörgei Bálint 6. a osztály
II. díj: Bakonyi Lili 6. b osztály
III. díj: Sántha Amanda 5. b osztály
Különdíjat kapott Tóth Enikő 5. a osztályos tanuló.
7 – 8. osztályosok:
I. díj: Baráth Eszter 8. c osztály
II. díj: Strommer Adrienn 7. a osztály
III. díj: Pálfi Kíra 7. a osztály
Különdíjas lett Viola Máté 7. a osztályos tanuló.
Február 27-én, csütörtökön reggel szép számú érdeklődő hallgathatta végig Sampsa Holopainen, a helsinki egyetem finnugor-magyar szakos diákja, a MAFUN (Finnugor Fiatalok Nemzetközi Szövetsége) elnökének lebilincselő előadását a finn – magyar nyelvrokonságról és a finn kultúráról. Előadását finn nyelven kezdte, és a zsúfolásig megtelt étterem távolabb ülő hallgatói később elmondták: azt hitték, magyar nyelvű beszédet hallanak, csak a terem méretei miatt nem értik pontosan a szöveget. Sampsa persze magyarra fordította a szót ezután, hiszen remekül beszéli nyelvünket, jelenleg az Eötvös Loránd Tudományegyetemen kutat finnugor és indoeurópai nyelveket. Vetített képes előadását mini finn nyelvleckével, gyűjtőútjairól szóló élménybeszámolóval fűszerezte. Rengeteg kérdést tettek föl diákjaink, melyek megválaszolására az Iskolaújságon keresztül kérjük majd fel Sampsát. Ő egyébként nem ismeretlen vendég iskolánkban. A két évvel ezelőtti Finn Héten Finnországról és a finn nyelvről tartott nálunk előadást, és szívesen tett eleget ismételt felkérésünknek. Elmondta, hogy észak-karéliai gyűjtőútján végig a mi iskolánk jubileumi sapkáját hordta, melyet 2012-ben kapott emlékül iskolánktól.
Pénteken a 6. órában ismét szokatlan élményben volt részünk. A Sajnovics szakkörösök Nagy Zsombor 5. a osztályos tanuló közreműködésével skype-os kapcsolatba léphettek Finnországban élő diákokkal és pedagógus édesanyjukkal. Kérdéseket tehettünk föl a finn diákéletről. Reméljük, hogy folytatása lesz ennek a kapcsolatnak, hiszen a beszélgetést befejezni nem, csak - az idő lejárta miatt- abbahagyni tudtuk. Végezetül Zsombor finom finn teasüteménnyel kínált meg bennünket, és ő maga sem jött készületlenül: kiselőadást tartott a finn diákéletről, a finn hétköznapokról.

A héten három alkalommal jelentkezett az Iskolarádióban a szintén hagyománynak számító „Finn percek" műsorral a Sajnovics szakkör vezetője. Mini finn nyelvlecke, illetve a Finn Hét eseményeiről szóló rövid beszámoló, verseny- és pályázati felhívások, híradás szolgáltatta a témát.

Reméljük, mindenki jól érezte magát ezen a változatos programokban bővelkedő héten. A „Finnország a Széna téren" című kiállítás még egy hétig megtekinthető lesz az első emeleti aulában, várjuk a látogatókat!
Näkemiin! A viszontlátásra a következő finn ünnepi héten!
( A Finn Hét eseményeiről további felvételek tekinthetők meg honlapunk galériájában!)

microsoftsuli


diablogó2 

 

taneszköz 

 

biztosítás2024

 

 

 face

 

eü202324

 

 

vLOGOPALYAZAT

OneDrive-kicsi

ÉTKEZÉS

 

diákigazolvány

diák


attachment

minositett   

kozos ugy

mentoralo

 

attachment